Символ веры

(при совершении Таинства текст читается  на церковнославянском языке, выделенном здесь жирным шрифтом)

Ве́рую во еди́наго Бо́га Отца́, Вседержи́теля, Творца́ не́бу и земли́, ви́димым же всем и неви́димым.

Верую во единого Бога Отца Вседержителя, Творца неба и земли, всего видимого и невидимого.

И во еди́наго Го́спода Иису́са Христа́, Сы́на Бо́жия, Единоро́днаго, И́же от Отца́ рожде́ннаго пре́жде всех век; Све́та от Све́та, Бо́га и́стинна от Бо́га и́стинна, рожде́нна, несотворе́нна, единосу́щна Отцу́, И́мже вся бы́ша.

И во единого Господа Иисуса Христа, Сына Божия, Единородного, Рождённого от Отца прежде всех веков, Света от Света, Бога истинного от Бога истинного, рождённого, не сотворённого, одного существа со Отцом, через Которого всё сотворено;

Нас ра́ди челове́к и на́шего ра́ди спасе́ния сше́дшаго с небе́с и воплоти́вшагося от Ду́ха Свя́та и Мари́и Де́вы, и вочелове́чшася.

для нас людей и для нашего спасения сошедшего с небес, принявшего плоть от Духа Святого и Марии Девы и сделавшегося человеком,

Распя́таго же за ны при Понти́йстем Пила́те, и страда́вша, и погребе́нна.

распятого за нас при Понтии Пилате, страдавшего и погребённого,

И воскре́сшаго в тре́тий день по Писа́нием.

воскресшего в третий день согласно с Писаниями (пророческими),

И возше́дшаго на небеса́, и седя́ща одесну́ю Отца́.

восшедшего на небеса и сидящего с правой стороны от Отца,

И па́ки гряду́щаго со сла́вою суди́ти живы́м и ме́ртвым, Его́же Ца́рствию не бу́дет конца́.

и снова грядущего со славою судить живых и мёртвых, Царству Его не будет конца.

И в Ду́ха Свята́го, Го́спода животворя́щаго, И́же от Отца́ исходя́щаго, И́же со Отце́м и Сы́ном спокланя́ема и ссла́вима, глаго́лавшего проро́ки.

И в Святого Духа, Господа, дающего жизнь, исходящего от Отца, поклоняемого и прославляемого вместе с Отцом и Сыном, говорившего чрез пророков.

Во еди́ну Святу́ю, Собо́рную и Апо́стольскую Це́рковь.

И во единую, Святую, Соборную и Апостольскую Церковь.

Испове́дую еди́но креще́ние во оставле́ние грехо́в.

Исповедую единое крещение во оставление грехов.

Ча́ю воскресе́ния ме́ртвых,

Ожидаю воскресения мёртвых

и жи́зни бу́дущаго ве́ка. Ами́нь.

и жизнь будущего века. Аминь.

Распечатать Символ веры